Dňa 14.mája sme oslávili sviatok mamičiek milou slávnostnou akadémiou v obci. Fotografie sú publikované v galérii.
Novinky
Oslava dňa matiek
Deň Zeme
Spoločne s ŠKD sme oslávili deň našej planéty. Nebola to oslava plná dobrôt, ale šikovnosti, aktivity a najmä dobrého pocitu. Prvé vyučovacie hodiny sme čítali knihy o planéte Zem, vytvárali si planétu z papiera a následne sme jej napísali list. A aby planéta aj pocítila, že na ňu myslíme, vyzbierali sme odpady v školskom dvore a v obci. Rozdelili sme sa do skupín podľa toho, aký druh odpadu zbierame (separácia) a farebnou stužkou sme sa všetci spolu s pani vychovávateľkami a učiteľkami zaradili do jednotlivých skupín a čistili planétu od smetí. Za odmenu deti dostali vymaľovánku a sladkosti, ktoré si vyzbierali v cukríkovom daždi na školskom dvore. Naša planéta Zem je opäť ľahšia o pár kilogramov odpadu a určite je vďačná za snaživé a ochotné detské ruky a srdiečka.
Zápis do 1.ročníka
Dňa 19.apríla sa uskutočnil v ZŠ zápis do 1.ročníka. Predškoláci nám ukázali ako veľmi sú šikovní, vnímaví a bystrí. Za splnenie úloh, odvahu a veľkú snahu dostali darček a pamätný list. Predškolákom prajeme veľa radosti, nových vedomostí a tvorivosti v materskej škole a od septembra ich radi privítame v 1.triede.
Návšteva žiakov materskej školy Dulov
Budúci prváci navštívili triedu prvákov základnej školy. Trochu s obavami a strachom vchádzali vstupnými dverami základnej školy. Pocity sa zmenili, keď ich privítali kamaráti, s ktorými sa stretávali dennodenne v materskej škole. Zatiaľ však len na jednu vyučovaciu hodinu, aby si vyskúšali, ako to funguje. Po prvý raz počuli školské zvonenie... Prváci predviedli, čo sa za čas, ktorý navštevujú školu, naučili. Sú pyšní, že sú prváci. Vyučovaciu hodinu sprevádzali básničkami, pesničkami, čítaním. Na vyzvanie prváckej pani učiteľky, deti riešili zaujímavé úlohy na tabuli. Spoločne si zaspievali, zarecitovali. Zážitok z návštevy 1. ročníka pozitívne naladil deti k tomu, aby sa s radosťou tešili do školy.
Rozvoj komunikačných schopností
Schopnosť komunikovať a aktívne počúvať je základom spokojnosti človeka. Rozvoj komunikačných schopností a sociálnych zručností je jedným z dôležitých pilierov špeciálno-pedagogickej podpory žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese. Našim cieľom je vytvorenie, rozvíjanie komunikačnej schopnosti s pridaním prostriedku vyjadrovania potrieb, nadväzovania kontaktov, ako aj výmeny informácií a vo vyšších ročníkoch aj vyjadrovanie vlastných emocionálnych stavov a najmä následná schopnosť prispôsobenia vlastného správania vnímaným informáciám verbálneho aj neverbálneho charakteru. Neoddeliteľnou súčasťou sociálneho správania sú schopnosti, ktoré napomáhajú sociálnej integrácii, tzv. integračné zručnosti - nadväzovanie a udržanie vzťahov, trávenie voľného času . V galérii sú fotografie priebežných aktivít,
Zápis do 1.ročníka
Od semienka k rastlinke
V rámci environmentálnych aktivít školy pracujeme na projekte Od semienka k rastlinke v prírodných podmienkach (exteriér školy). Cieľom projektu je pozorovanie klíčenia a rastu semien v exteriéri školy počas aktivít v ŠKD. Foto v galérii.
Deň vody 22.3.
22. marec je jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Praktické úsilie nám môže pomôcť zvýšiť svetové povedomie o týchto problémoch a ich riešeniach. Našou úlohou je premeniť slová na záväzky a činy v tejto oblasti. Počas vyučovania a v ŠKD sme mali tematické vyučovanie zamerané na VODU (jej význam, jedinečnosť, nenahraditeľnosť a potrebnosť). Všetci sme si vychutnali vyučovanie v modrom oblečení - modrá ako symbol vody a skrášlili si areál školy symbolickými kvapkami vody. Viď foto v galérii.
Ponožková výzva
Ponozková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život. Aj my sme boli súčasťou výzvy - ďakujeme!
Cesta na Mont Blanc
Mont Blanc alebo Monte Bianco (doslova Biely vrch) je najvyšší vrch Álp a Západnej Európy. Leží na francúzsko-talianskej hranici v masíve Mont Blanc v Savojských Alpách. Vrchol sa vypína do nadmorskej výšky 4 808 m n. m. Vrch je pokrytý mnohými ľadovcami, pričom najväčší z nich sa volá Mer de Glace. Ako prví na vrchol vystúpili 8. augusta 1786 Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard. Prvá žena, ktorá vystúpila na Mont Blanc, bola v roku 1808 Mária Paradisová...tieto a mnohé iné zaujímavé informácie o ceste na Mont Blanc nám porozprával účastník jednej z týchto ciest - Matej Remšík. Ďakujeme za pútavú a zaujímavú besedu a Matejovi prajeme veľa úspešnývh výprav na najvyššie štíty sveta.
Exkurzia v projekte Kúzlo príbehov s MAS Hříbecí hory
9.3.2023 nám bolo potešením privítať v kaštieli v Bohuniciach českého partnera v projekte Kúzlo príbehov - MAS Hříběcí hory, do ktorého sme sa zapojili. Zástupcovia z Českej republiky nás navštívili spolu s deťmi zo Základnej školy Zdounky. Spolu so slovenskými deťmi zo ZUŠ Nemšová, Katolíckej spojenej školy v Nemšovej a ZŠ Dulov sme absolvovali prehliadku Múzea regiónu Bielych Karpát v Bohuniciach a Infocentra v Ilave. Počas návštevy kaštieľa v Bohuniciach bola súčasťou priestorov aj vernisáž všetkých kresieb, na ktorých sa podieľali šikovné deti z českých a slovenských škôl. Vybrané kresby budú okrášľovať brožúrku s povesťami z územia MAS. O kultúrny program sa postaral parádny Matej Beňo z Bolešova s prehliadkou tradičných ľudových nástrojov. Všetkým zúčastneným a účinkujúcim ďakujeme za príjemne strávený deň v regióne MAS Vršatec.
Korčuliarsky kurz
V dňoch 13.2 - 17.2. žiaci absolvovali korčuliarsky kurz . Osvojili si techniku korčuľovania, získali nové zážitky a boli ocenení diplomom šikovného korčuliara. Tešíme sa z ich úspechov !
Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
Hviezdoslavov Kubín vyhlasuje Národné osvetové centrum (NOCKA) z poverenia MK SR a MŠVVŠ SR. Je najstaršou a najprestížnejšou celoštátnou súťažou v umeleckom prednese. Od roku 1954, kedy sa súťažilo prvýkrát, sa jej zúčastnilo státisíce žiakov. 25.januára 2023 sa uskutočnilo školské kolo Hviezdoslavovho Kubína, do ktorého postúpili žiaci z triedneho kola. Žiaci súťažili v I. kategórii - žiaci 2. – 4. ročníka základných škôl a žiaci základných umeleckých škôl vo veku 7 – 10 rokov Umelecký prednes poézie maximálne trval 5 minút a umelecký prednes prózy maximálne 6 minút. V poézii sa stala víťazkou a postupuje do okresného kola ELIŠKA MOLECOVÁ (3.roč), II. miesto získal Juraj Troška (2.roč) a III. miesto Peter Cíbik(2.roč).
V próze sa stala víťazkou Olívia Mičudová (4.roč), ktorá postupuje do okresného kola a II. miesto získala Diana Šubová (4.roč). Blahoželáme a držíme palce v okresnom kole súťaže!
Pozvánka na karneval
Mini párty s angličtinou
Žiaci 3. a 4. ročníka odpálili vo veľkom novoročnú mini párty, na ktorej sa tancovalo a spievalo vo veselosti. Krásne prevedené piesne, slovom i pohybom, tlmočili obrovskú snahu detí objavovať anglický jazyk bez učebníc a predsa s celým batohom vedomostí. Good job! Ďakujeme za účasť a povzbudenie! Vaše deti (foto v galérii).
OZNAM RIADITEĽKY ŠKOLY
Riaditeľka Základnej školy, Dulov 71, v súlade so zákonom 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní
(školský zákon) § 150, ods. 5 a o zmene a doplnení niektorých zákonov udeľuje z prevádzkových dôvodov
vo štvrtok 22. decembra 2022
riaditeľské voľno pre všetkých žiakov školy.
Školský klub detí ani školská jedáleň nebudú v prevádzke. Nástup žiakov do školy je po vianočných prázdninách v pondelok 9. januára 2023.
PaedDr. Zuzana Gáborová
riaditeľka školy
Vianočné prázdniny
Vianočné prázdniny: 23. decembra 2022 - 7. januára 2023. Nástup do školy po vianočných prázdninách je 9. januára 2023 (pondelok).
Od Lucie do Vianoc...
Najznámejšia ľudová múdrosť hovorí: „Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.“ Ľudia zvyknú robiť rôzne úkony, ktoré majú chrániť ich majetok, zdravie a lásku. Aj dnes ešte môžeme na vidieku večer na Luciu stretnúť dievčatá zahalené v bielych plachtách a s husacím pierkom v ruke, ktorým z vás symbolicky zmietnu zlé sily. Chlapci zasa chodievajú po domoch s reťazou vinšovať hojnosť hospodáreniu a domáci ich obdarujú slaninkou alebo drobným peniazom. Mládenci si od Lucie do Štedrého dňa vyrábali drevený stolček, avšak bez použitia klincov, a na polnočnej omši sa na neho postavili. Potom uvideli všetky bosorky v dedine. Zachrániť pred nimi sa mohli tak, že keď utekali, sypali za seba mak. Na Luciu treba jesť pre zdravie cesnak a cibuľu a dom sa pokropí svätenou vodou na ochranu pred zlými silami.... a ani naši žiaci nezaháľali. Dnes sme v škole drápali perie, Lucie nám povymetali priestory a pri praktických činnostiach sme si pripomenuli tradície našich predkov a napnili tak obsahový štandard prierezovej témy Regionálne výchova a tradičná ľudová kultúra.
Herecké talenty...
Žiaci 2. a 4.ročníka nám predviedli v škole predstavenie pod názvom Vianočný príbeh - o tom ako neposlušného Janka naučili čerti vážiť si jedlo, rodičov a poslúchať. Aj takéto milé predstavenie skrášli školské chvíle pred Vianocami. Ďakujeme! Foto v galérii.
Vianočná pošta
Už 6 rokov spája Vianočná pošta dobrovoľníkov z celého sveta, aby mohli napísať na Vianoce pozdrav neznámym starkým do domova. Aby seniorom dopriali niečo, bez čoho Vianoce pre nich nemajú ten správny charakter.
Spolupracujeme cez Vianočnú poštu s domovami dôchodcov, v ktorých seniori žijú. A hoci mnohí z nich „niekoho majú“, veľmi im chýba vianočná pošta – jeden z ich tradičných symbolov Vianoc, ktorý dnes už akosi vyšiel z módy. Spoločne im ju so žiakmi doprajeme. Poslali sme 35 pozdravov starkým a zamestnancom do domova pre seniorov v Leviciach a v Liptovskom Mikuláši.