1.jún má deti rád a deti mjú rady 1.jún ... a preto sme pre žiakov v škole pripravili aktivity, ktoré ich potešia, zabavia, rozveselia a spolu sme oslávili sviatok detí. Dopoludnia sme pozvali deti do kina lastovička v Dubnici nad Váhom na predstavenie Úžasný Maurice. Po skvelom kultúrnom zážitku a chutnom obede sme popoludní v ŠKD súťažili, hrali sa a užívali si spoločný sviatočný deň. Všetky deti boli odmenené sladkosťami, pastelkami, omaľovankami a rôznymi drobnosťami. Nechýbala ani medaila ku Dňu detí a zároveň prajeme všetkým deťom, aby bolo šťastné, ľúbené a spokojné !
Oslava MDD v škole
Piknik v ŠKD a zdravá výživa
Prvé teplom a slnkom zaliate dni sme privítali v školskej záhrade na pikniku ŠKD s rôznymi aktivitami zameranými na zdravý životný štýl - zdravá výživa. Panie vychovávateľky pripravili žiakom popoludnie plné zdravej stravy a vitamínov. Najskôr sa žiakom páčilo ochutnávanie ovocia a zeleniny so zatvorenými očami a ich úlohou bolo uhádnuť ,či majú v ústach ovocie alebo zeleninu. Všetci uhádli. Na výkres si nakhreslili zdravý tanier,ktorý sa delil na štyri časti: zelenina, ovocie , obilniny, bielkoviny. Ku každej časti taniera žiaci správne priraďovali obrázky. Spoločne sme si nalepili vystrihnuté obrázky na výkres a pomenovali ich. Nechýbal ani záverečný ústny komentár žiakov a zopakovnie si vedomostí na tému zdravá strava v školskej záhrade na pikniku. Za odmenu panie vychovávateľky pripravili pre deti jahodové smoothie , na ktorom si veľmi pochutili...
Zážitkové učenie - svet včiel
Učiť sa o prírode a ochrane zavretý v škole iba z učebníc je ako... pozerať do výkladu s hračkami a nemôcť sa s nimi hrať. Tá citlivosť voči prírode sa z učebníc naučiť nedá. Potrebujeme ju ZAŽIŤ, aby sme pochopili. Workshop o včelách bol práve o tom, aby si deti obľúbili, spoznali nielen včely, ale aby cez ne vnímali prírodu ako fascinujúcu. Je silná a krehká zároveň. Na workshope sme zapojili všetky zmysly. Pozorovali sme, ochutnávali sme,počúvali sme, vnímali sme. Lebo na tom ako sa učíme, veľmi záleží. A postačila nám na to milá včelárova žena Katka a školská záhrada, v ktorej to tiež včelami len tak žije a možno o tom ani neviete.
Branný pretek
ZŠ Dulov prihlásila dve družstvá do Branného preteku, ktorý sa konal v piatok 26.mája 2023 v areáli ZŠ s MŠ Mikušovce. Školu reprezentovali: Ema Mišovcová, Jakub Gabriš, Peter Cíbik, Ella Kebísková (náhradníčka), Vanesa Mišíková, Šimon Trenčan a Olívia Mičudová. Naši žiaci sa umiestnili na krásnom 6. a 10. mieste z trinástich súťažiacich tímov. Ďakujeme za odhodlané súťaženie, reprezentáciu školy a pani učiteľkám za prípravu žiakov, ktorí pretekali v nasledovných disciplínach: streľba zo vzduchovky, hod granátom na cieľ, spoznávanie živočíchov a rastlín, topografia, rúčkovanie na lane, prechod zamoreným územím, ošetrenie raneného, dopravné značky a prekážková dráha na kolobežke.
Školský výlet
Tajuplný, neprebádaný vesmír fascinuje ľudstvo už po stáročia. Ústrednou myšlienkou výletu bolo priblíženie vesmíru žiakom, jeho pozorovanie v planetáriu, množstvo zaujímavých informácií o slnečnej sústave a zážitok. Exkurzia mala náučno-vedecký charakter a bola pre žiakov veľmi poučná. Program pozostával z troch samostatných
častí: prvá časť- Historické náhľady na vývoj vesmíru, druhá časť- Slnečná sústava a jej planéty, tretia časť - Hviezdy a súhvezdia na oblohe. Žiakom sa program páčil a odišli obohatení o veľa poznatkov o vesmíre. To všetko sme zažili vo hvezdárni v Hlohovci a cestou späť sme prežívali dobrodružstvo objavovania histórie na hrade Beckov. Nič nás neodradilo , aby sme spoločne zdolali hradný kopec. Na úpätí hradu nás čakal milý pán sprievodca , ktorý nás uvítal a porozprával historické zaujímavosti Beckova. Z hradného nádvoria sa nám ponúkol nádherný pohľad na obec Beckov. Dolu pod hradbami sa v tráve pred nami schovával malý beckovský skanzen. Bolo v ňom množstvo zaujímavých výstavných predmetov. Deti mali veľa otázok, na ktoré im zaujímavo odpovedal pán sprievodca. Po exkurzii si deti zakúpili suvenír na pamiatku. V autobuse sme si spievali, rozprávali sa a boli veľmi spokojní s výletom a šťastne sme sa vrátili domov.
Výsadba ovocnej záhrady
Jedným z projektov v pláne environmentálnej výchovy je projekt: Ovocná záhrada. V spolupráci s firmou Plantex sme si vysadili v záhrade kríky drobného ovocia: ríbezle, čučoriedky a rakytník. Odteraz budú neoddeliteľnou súčasťou školskej záhrady. Žiaci s novým náradím vyhĺbili jamy pre ovocné kry, dosypali kvalitnú zeminu, kríčky zasadili, poliali a teraz nás čaká starostlivosť , ktorá bude odmenená zdravým, chutným ovocím s množstvom vitamínov. Ďakujeme pedagógom, ktorí projekt vypracovali a podieľali sa na výsadbe spolu so žiakmi 3.a 4. ročníka.
Deň včiel
Svetový deň včiel sa oslavuje 20. mája. Tento dátum súvisí s výročím narodenia významného slovinského priekopníka včelárstva Antona Janšu. Po stáročia včely, medzi najpracovitejšie tvory na planéte, prinášajú úžitok ľuďom, rastlinám a životnému prostrediu. Prenášaním peľu z jedného kvetu na druhý umožňujú včely a iné opeľovače nielen produkciu množstva ovocia, orechov a semien, ale aj väčšiu rozmanitosť a lepšiu kvalitu, čo prispieva k potravinovej bezpečnosti a výžive. Deň včiel oslávili žiaci v ŠKD tvorivými aktivitami, edukatívnymi úlohami a čaká nás ešte aktívne dopoludnie dňa 30.5.2023 venované životu včiel s profesionálnou včelárkou. Tešíme sa!
Oslava dňa matiek
Dňa 14.mája sme oslávili sviatok mamičiek milou slávnostnou akadémiou v obci. Fotografie sú publikované v galérii.
Deň Zeme
Spoločne s ŠKD sme oslávili deň našej planéty. Nebola to oslava plná dobrôt, ale šikovnosti, aktivity a najmä dobrého pocitu. Prvé vyučovacie hodiny sme čítali knihy o planéte Zem, vytvárali si planétu z papiera a následne sme jej napísali list. A aby planéta aj pocítila, že na ňu myslíme, vyzbierali sme odpady v školskom dvore a v obci. Rozdelili sme sa do skupín podľa toho, aký druh odpadu zbierame (separácia) a farebnou stužkou sme sa všetci spolu s pani vychovávateľkami a učiteľkami zaradili do jednotlivých skupín a čistili planétu od smetí. Za odmenu deti dostali vymaľovánku a sladkosti, ktoré si vyzbierali v cukríkovom daždi na školskom dvore. Naša planéta Zem je opäť ľahšia o pár kilogramov odpadu a určite je vďačná za snaživé a ochotné detské ruky a srdiečka.
Zápis do 1.ročníka
Dňa 19.apríla sa uskutočnil v ZŠ zápis do 1.ročníka. Predškoláci nám ukázali ako veľmi sú šikovní, vnímaví a bystrí. Za splnenie úloh, odvahu a veľkú snahu dostali darček a pamätný list. Predškolákom prajeme veľa radosti, nových vedomostí a tvorivosti v materskej škole a od septembra ich radi privítame v 1.triede.
Návšteva žiakov materskej školy Dulov
Budúci prváci navštívili triedu prvákov základnej školy. Trochu s obavami a strachom vchádzali vstupnými dverami základnej školy. Pocity sa zmenili, keď ich privítali kamaráti, s ktorými sa stretávali dennodenne v materskej škole. Zatiaľ však len na jednu vyučovaciu hodinu, aby si vyskúšali, ako to funguje. Po prvý raz počuli školské zvonenie... Prváci predviedli, čo sa za čas, ktorý navštevujú školu, naučili. Sú pyšní, že sú prváci. Vyučovaciu hodinu sprevádzali básničkami, pesničkami, čítaním. Na vyzvanie prváckej pani učiteľky, deti riešili zaujímavé úlohy na tabuli. Spoločne si zaspievali, zarecitovali. Zážitok z návštevy 1. ročníka pozitívne naladil deti k tomu, aby sa s radosťou tešili do školy.
Rozvoj komunikačných schopností
Schopnosť komunikovať a aktívne počúvať je základom spokojnosti človeka. Rozvoj komunikačných schopností a sociálnych zručností je jedným z dôležitých pilierov špeciálno-pedagogickej podpory žiakov vo výchovno-vzdelávacom procese. Našim cieľom je vytvorenie, rozvíjanie komunikačnej schopnosti s pridaním prostriedku vyjadrovania potrieb, nadväzovania kontaktov, ako aj výmeny informácií a vo vyšších ročníkoch aj vyjadrovanie vlastných emocionálnych stavov a najmä následná schopnosť prispôsobenia vlastného správania vnímaným informáciám verbálneho aj neverbálneho charakteru. Neoddeliteľnou súčasťou sociálneho správania sú schopnosti, ktoré napomáhajú sociálnej integrácii, tzv. integračné zručnosti - nadväzovanie a udržanie vzťahov, trávenie voľného času . V galérii sú fotografie priebežných aktivít,
Zápis do 1.ročníka
Deň vody 22.3.
22. marec je jedinečnou príležitosťou pripomenúť všetkým mimoriadnu dôležitosť vody pre zachovanie životného prostredia a pre rozvoj ľudskej spoločnosti. Praktické úsilie nám môže pomôcť zvýšiť svetové povedomie o týchto problémoch a ich riešeniach. Našou úlohou je premeniť slová na záväzky a činy v tejto oblasti. Počas vyučovania a v ŠKD sme mali tematické vyučovanie zamerané na VODU (jej význam, jedinečnosť, nenahraditeľnosť a potrebnosť). Všetci sme si vychutnali vyučovanie v modrom oblečení - modrá ako symbol vody a skrášlili si areál školy symbolickými kvapkami vody. Viď foto v galérii.
Ponožková výzva
Ponozková výzva sa každoročne koná 21. marca a spája sa so Svetovým dňom Downovho syndrómu. Tento deň sa na znak oslavy ľudskej jedinečnosti nosia dve rozdielne ponožky. Cieľom výzvy je šíriť povedomie o ľuďoch s Downovým syndrómom. Ich prijatie spoločnosťou, šanca na bežné vzdelávanie, či príležitosť na prácu ešte stále nie je samozrejmosťou. Práve vďaka informovanosti a pozitívnemu príkladu z osobnej skúsenosti môže každý z nás búrať predsudky a pomôcť im, aby sa stali rovnocennými členmi spoločnosti a mohli realizovať svoje sny – žiť plnohodnotný život. Aj my sme boli súčasťou výzvy - ďakujeme!
Cesta na Mont Blanc
Mont Blanc alebo Monte Bianco (doslova Biely vrch) je najvyšší vrch Álp a Západnej Európy. Leží na francúzsko-talianskej hranici v masíve Mont Blanc v Savojských Alpách. Vrchol sa vypína do nadmorskej výšky 4 808 m n. m. Vrch je pokrytý mnohými ľadovcami, pričom najväčší z nich sa volá Mer de Glace. Ako prví na vrchol vystúpili 8. augusta 1786 Jacques Balmat a Michel-Gabriel Paccard. Prvá žena, ktorá vystúpila na Mont Blanc, bola v roku 1808 Mária Paradisová...tieto a mnohé iné zaujímavé informácie o ceste na Mont Blanc nám porozprával účastník jednej z týchto ciest - Matej Remšík. Ďakujeme za pútavú a zaujímavú besedu a Matejovi prajeme veľa úspešnývh výprav na najvyššie štíty sveta.
Exkurzia v projekte Kúzlo príbehov s MAS Hříbecí hory
9.3.2023 nám bolo potešením privítať v kaštieli v Bohuniciach českého partnera v projekte Kúzlo príbehov - MAS Hříběcí hory, do ktorého sme sa zapojili. Zástupcovia z Českej republiky nás navštívili spolu s deťmi zo Základnej školy Zdounky. Spolu so slovenskými deťmi zo ZUŠ Nemšová, Katolíckej spojenej školy v Nemšovej a ZŠ Dulov sme absolvovali prehliadku Múzea regiónu Bielych Karpát v Bohuniciach a Infocentra v Ilave. Počas návštevy kaštieľa v Bohuniciach bola súčasťou priestorov aj vernisáž všetkých kresieb, na ktorých sa podieľali šikovné deti z českých a slovenských škôl. Vybrané kresby budú okrášľovať brožúrku s povesťami z územia MAS. O kultúrny program sa postaral parádny Matej Beňo z Bolešova s prehliadkou tradičných ľudových nástrojov. Všetkým zúčastneným a účinkujúcim ďakujeme za príjemne strávený deň v regióne MAS Vršatec.
Školské kolo Hviezdoslavovho Kubína
Hviezdoslavov Kubín vyhlasuje Národné osvetové centrum (NOCKA) z poverenia MK SR a MŠVVŠ SR. Je najstaršou a najprestížnejšou celoštátnou súťažou v umeleckom prednese. Od roku 1954, kedy sa súťažilo prvýkrát, sa jej zúčastnilo státisíce žiakov. 25.januára 2023 sa uskutočnilo školské kolo Hviezdoslavovho Kubína, do ktorého postúpili žiaci z triedneho kola. Žiaci súťažili v I. kategórii - žiaci 2. – 4. ročníka základných škôl a žiaci základných umeleckých škôl vo veku 7 – 10 rokov Umelecký prednes poézie maximálne trval 5 minút a umelecký prednes prózy maximálne 6 minút. V poézii sa stala víťazkou a postupuje do okresného kola ELIŠKA MOLECOVÁ (3.roč), II. miesto získal Juraj Troška (2.roč) a III. miesto Peter Cíbik(2.roč).
V próze sa stala víťazkou Olívia Mičudová (4.roč), ktorá postupuje do okresného kola a II. miesto získala Diana Šubová (4.roč). Blahoželáme a držíme palce v okresnom kole súťaže!